Leasing urządzeń elektronicznych do firmy: czy to się opłaca? 

Wielu osobom leasing kojarzy się przede wszystkim z użytkowaniem firmowych samochodów. Ale ten model finansowania może sprawdzić się również w przypadku innych przedmiotów, na przykład urządzeń elektronicznych. Sprawdź, jak działa i kiedy warto się nim zainteresować.

Na czym polega leasing sprzętu elektronicznego?

Urządzenia elektroniczne wykorzystywane w przedsiębiorstwach to bardzo szeroka kategoria produktów. Z jednej strony mowa o smartfonach, komputerach czy sprzęcie biurowym o wartości kilku czy kilkunastu tysięcy złotych. Z drugiej jednak część firm potrzebuje zdecydowanie droższych elementów wyposażenia, na przykład kompletnych serwerowni, które mogą wiązać się z wydatkami rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Ich zakup może być więc albo niedostępny ze względów finansowych, albo stanowić naprawdę duże obciążenie. Dostępne są jednak alternatywy umożliwiające rozłożenie płatności w czasie. Wyjątkowo chętnie wybieraną opcją jest leasing. I nic w tym dziwnego: przedsiębiorcy mogą zachować dzięki niemu wysoką elastyczność i zyskać dostęp do wartościowego sprzętu nawet bez większych kosztów początkowych.

Jaki leasing wybrać: operacyjny czy finansowy?

Bezsprzeczną zaletą leasingu jest możliwość idealnego dostosowania produktu do potrzeb konkretnej firmy. Więcej o możliwościach, z jakich mogą korzystać przedsiębiorcy, przeczytasz w serwisie Firmove.pl. Również w przypadku sprzętu elektronicznego do dyspozycji są dwa główne rodzaje leasingu, czyli operacyjny i finansowy. Czym się różnią?

  • Okres trwania umowy – w przypadku leasingu operacyjnego minimalny okres to 40% czasu amortyzacji sprzętu. Dla urządzeń elektronicznych, takich jak komputery, oznacza to 16 miesięcy. Leasing finansowy jest pod tym względem bardziej elastyczny, a okres spłaty zależy od ustaleń między stronami, co może być korzystne przy szybko zmieniających się technologiach. 
  • Własność i amortyzacja – jeśli wybierzesz leasing operacyjny, sprzęt pozostaje własnością leasingodawcy, który dokonuje odpisów amortyzacyjnych. W leasingu finansowym to leasingobiorca staje się właścicielem sprzętu i może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, co jest szczególnie korzystne przy droższych urządzeniach. 
  • Rozliczenia podatkowe – w leasingu operacyjnym cała rata leasingowa stanowi koszt uzyskania przychodu. W leasingu finansowym tylko część odsetkowa raty jest kosztem uzyskania przychodu, ale możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. 
  • Rozliczenie VAT – w przypadku leasingu operacyjnego VAT jest doliczany proporcjonalnie do każdej raty leasingowej. W leasingu finansowym VAT należy rozliczyć z góry.
  • Elastyczność – w przypadku leasingu operacyjnego zaletą jest łatwiejsza wymiana sprzętu na nowszy model po zakończeniu umowy, co jest istotne w szybko rozwijającej się branży IT. W praktyce nie musisz wykupować sprzętu. Na innej zasadzie działa leasing finansowy. Po spłacie leasingobiorca staje się automatycznie właścicielem przedmiotu leasingu. 

Czy leasing urządzeń elektronicznych się opłaca?

Bez wątpienia leasing może okazać się korzystną metodą finansowania firmowych inwestycji, w tym również tych w sprzęt elektroniczny. Jego najważniejszą zaletą jest elastyczność. Dzięki odpowiednio dobranemu produktowi możesz finansować zarówno zakupy o niższej wartości (zwykle minimalna kwota leasingu wynosi 1000 zł), jak i wydatki sięgające nawet setek tysięcy złotych. Jeśli zdecydujesz się na leasing operacyjny, często nie będzie wymagany wkład własny, a ustalenie wysokiej kwoty wykupu pozwoli na wymianę urządzeń na nowe przy stosunkowo niskiej racie. Z drugiej strony możliwe będzie również ustalenie warunków, które ułatwią wykup sprzętu, a w przypadku przedmiotów o wysokiej wartości dobrym rozwiązaniem może okazać się również leasing finansowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *