Co warto wiedzieć o wykupie samochodu z leasingu?

Właściciel firmy, któremu kończy się umowa leasingowa na samochód, może wykupić pojazd i dalej go wykorzystywać w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Może także użytkować go w celach prywatnych. W artykule wyjaśniamy, jak powinien przebiegać wykup auta z leasingu w zależności od wybranej opcji.

Wykup samochodu a rodzaj leasingu

W leasingu finansowym już po zawarciu umowy wprowadzasz samochód do rejestru środków trwałych swojej firmy i go amortyzujesz. Oznacza to, że nie wykupujesz pojazdu, lecz stajesz się jego właścicielem automatycznie po zapłaceniu ostatniej raty. Inaczej jest, gdy przedsiębiorca decyduje się na leasing operacyjny – po zakończeniu umowy może on wykupić auto lub zwrócić je firmie leasingowej.

Jak wykupić samochód z leasingu operacyjnego?

Jeśli decydujesz się na wykup samochodu z leasingu operacyjnego, staniesz się właścicielem auta po wpłacie kwoty wykupu ustalonej w umowie. Zazwyczaj kwota ta jest znacznie niższa niż wartość rynkowa pojazdu. Firma leasingowa wystawi Ci fakturę VAT 23%, która potwierdza wykup leasingowanego samochodu.

Wykup jest możliwy po zakończeniu umowy – kiedy już uregulujesz wszystkie raty i inne zobowiązania względem leasingodawcy. Jednak na Twój wniosek może on zgodzić się na wykupienie samochodu z leasingu jeszcze przed zakończeniem umowy. W tej sytuacji musisz opłacić wszystkie pozostałe raty, a także pokryć dodatkową opłatę manipulacyjną. Jest też inny warunek – od zawarcia umowy leasingowej muszą upłynąć co najmniej 2 lata, czyli 40% normatywnego okresu amortyzacji samochodu osobowego.

Po wykupie samochodu z leasingu możesz dalej użytkować go w firmie lub wykorzystywać na cele prywatne. Od tego będzie zależeć sposób, w jaki rozliczysz wykup oraz ewentualną sprzedaż auta innemu nabywcy. Pamiętaj, aby w ciągu 30 dni od daty wykupu zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji.

Wykup samochodu z leasingu na firmę

Jeśli po zapłaceniu ostatniej raty leasingu zdecydujesz się wykupić samochód na firmę, możesz użytkować go tylko w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub w sposób mieszany – do celów prywatnych i służbowych. Wykup auta jest odpłatną dostawą towaru, dlatego podlega opodatkowaniu VAT w wysokości 23%. Oznacza to, że jeśli wykorzystujesz pojazd do działalności opodatkowanej VAT, możesz odliczyć go na podstawie faktury sprzedażowej wystawionej przez leasingodawcę.

Możesz odliczyć 100% VAT, jeśli używasz wykupionego pojazdu wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą, złożyłeś w urzędzie skarbowym deklarację VAT-26 i prowadzisz ewidencję przebiegu samochodu. Jeśli natomiast korzystasz z auta do celów zarówno związanych z działalnością gospodarczą, jak i osobistych, możesz odliczyć 50% VAT.

Kwotę wykupu możesz zaliczyć w koszty uzyskania przychodu. Jeśli nie przekracza ona 10 tys. złotych netto, nie musisz wprowadzać samochodu wykupionego z leasingu do ewidencji środków trwałych firmy i amortyzować go w czasie. Możesz również rozliczyć otrzymaną fakturę bezpośrednio w kosztach firmy lub skorzystać z jednorazowej amortyzacji.

Wykup samochodu z leasingu na cele prywatne

Jeśli decydujesz się na wykup z leasingu, możesz wybrać opcję użytkowania go na cele prywatne. Nie wprowadzasz wtedy pojazdu do rejestru środków trwałych swojego przedsiębiorstwa, lecz zaliczasz do majątku prywatnego. W razie potrzeby możesz go jednak używać również do celów biznesowych.

Pamiętaj, że wykup prywatny nie pozwoli Ci odliczyć naliczonego do faktury wykupu podatku VAT. W przypadku prywatnego wykupu samochodu osobowego nie uwzględniasz kwoty takiej transakcji w kosztach uzyskania przychodu. Możesz jednak odliczyć 20% wydatków eksploatacyjnych – jeśli zamierzasz wykorzystywać wykupione z leasingu auto również do celów związanych z prowadzeniem firmy.

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samochód osobowy wykupiony z leasingu sprzedać nowemu nabywcy. Sposób rozliczenia takiej transakcji zależy od tego, czy auto wykupiono na firmę, czy do celów prywatnych. Jeśli na firmę – transakcja będzie Twoim przychodem z działalności gospodarczej. Gdy jesteś czynnym podatnikiem podatku VAT, należy doliczyć go do faktury sprzedażowej w stawce 23%.

Jeśli z kolei chcesz sprzedać nowemu nabywcy samochód wykupiony z leasingu do celów prywatnych, wtedy nie doliczasz podatku VAT do faktury sprzedażowej. Transakcja taka nie spowoduje powstania Twojego przychodu do opodatkowania tylko w przypadku, gdy sprzedasz auto po upływie 6 lat od daty wykupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *