Obliczanie wynagrodzenia chorobowego może na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowane. Dzięki naszemu przewodnikowi krok po kroku stanie się to jednak prostsze. W artykule przedstawiamy, jak precyzyjnie wyliczyć wynagrodzenie w czasie choroby oraz które elementy należy uwzględnić w jego podstawie. Przekonaj się, jak poprawnie zająć się tym zadaniem, aby uniknąć pomyłek.
Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe krok po kroku?
Aby określić wynagrodzenie za czas choroby, należy wykonać kilka kroków. Na początek wyznaczamy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, która zazwyczaj jest średnim miesięcznym wynagrodzeniem z ostatniego roku przed miesiącem, w którym pracownik zachorował. Następnie obliczamy 80% tej średniej, co stanowi kwotę wypłacaną pracownikowi za dni, kiedy jest niezdolny do pracy.
Przez pierwsze 33 dni choroby w danym roku kalendarzowym to pracodawca odpowiada za wypłatę wynagrodzenia chorobowego. Dla osób, które ukończyły 50 lat, ten okres skraca się do 14 dni. Po upływie tego czasu zasiłek jest przekazywany przez ZUS. Warto zauważyć, że w określonych przypadkach, takich jak ciąża czy wypadek w pracy, pracownik może otrzymać pełne wynagrodzenie.
Nie można zapomnieć o uwzględnieniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz podatku dochodowego w celu dokładnego wyliczenia wynagrodzenia netto.
Jakie składniki wchodzą do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego?
Podstawą ustalenia wynagrodzenia chorobowego jest średnia miesięczna pensja z ostatniego roku przed zwolnieniem. W jej skład wchodzi pensja zasadnicza oraz dodatkowe elementy, które stanowią podstawę naliczania składki na ubezpieczenie chorobowe. Do takich elementów zaliczają się:
- premie,
- dodatki funkcyjne,
- wynagrodzenie za nadgodziny.
Premie są uwzględniane, jeśli występują regularnie i są obniżane w przypadku niezdolności do pracy. Wynagrodzenie zmienne, jak premie miesięczne i kwartalne, też się bierze pod uwagę, gdy są stałym elementem dochodów. Składki ZUS odgrywają również rolę w obliczaniu tej podstawy.

Wojciech Kieszkowski, jestem doradcą podatkowym, który pracował już w wielu największych firmach doradczych w Polsce i na świecie. Mam ogromne doświadczenie w doradztwie podatkowym i świecie finansów. Zapragnąłem dzielić się nim z Wami na moim własnym, prywatnym blogu.