Sposoby inwestowania w surowce

Surowce to podstawowy element gospodarki. To właśnie na nich opiera się wszystko i przez setki lat stanowiły podstawę wymiany handlowej. Dzięki swoim właściwościom, mimo ery cyfryzacji, dalej odgrywają kluczową rolę w rozwoju światowych gospodarek. Dlatego też wahania cen podstawowych surowców i towarów są ochoczo opisywane w mediach. Nic więc dziwnego, że starają się to wykorzystać również inwestorzy, którzy mają wiele sposobów inwestowania w surowce.

Produkcja i konsumpcja w wielu sektorach opiera się właśnie na surowcach. Ropa naftowa jest krytycznym źródłem energii, niezbędnym dla funkcjonowania transportu i przemysłu. Metale, takie jak miedź i aluminium, są wykorzystywane w budownictwie i produkcji technologii. Surowce rolne są podstawą dla przemysłu spożywczego i tekstylnego. Ze względu na ich znaczenie, ceny surowców są ściśle monitorowane przez inwestorów i mogą być bardzo zmienne w odpowiedzi na zmiany popytu i podaży, a także na wydarzenia geopolityczne.

Dlaczego warto inwestować w surowce?

Jeszcze setki, a nawet tysiące lat temu, surowce stanowiły podstawę wymiany handlowej. Teraz już nie są one przedmiotem bezpośredniego handlu wymiennego, jednakże wśród inwestorów to dalej jeden z najczęściej wybieranych kierunków inwestycyjnych. Jest kilka powodów, dla których tak się dzieje. Przede wszystkim surowce są uważane za interesującą opcję dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Surowce i towary często mają niską korelację z tradycyjnymi aktywami, jak m.in. akcje i obligacje, dlatego uchodzą za aktywa, które redukują ryzyko portfela.

W szczególności w przypadku takich surowców jak najpopularniejsze metale szlachetne, m.in. złoto czy srebro, są one uważane za tzw. bezpieczne przystanie. Chociaż w świecie inwestycji trudno mówić o czymś bezpiecznym, te surowce historycznie pozwalały w pewnym stopniu zabezpieczyć się przed bezlitosnym wpływem inflacji na oszczędności. Niemniej jednak, eksperci radzą, aby te uchodzące za najbardziej stabilne surowce nie zajmowały więcej niż 10% składu portfela, bowiem wówczas może on okazać się niezbyt efektywny.

W jakie surowce można inwestować?

Jest wiele możliwości inwestycji w surowce, które mogą różnić się w zależności od rodzaju wybranego surowca. Przede wszystkim można wyróżnić trzy kategorie: energetyczne, metaliczne oraz rolne. W pierwszej głównie mówimy o ropie naftowej i gazie ziemnym. W drugim przypadku do najbardziej popularnych należą złoto, srebro, miedź oraz platyna. Jednakże w ostatnim czasie na popularności zyskują również m.in. pallad, aluminium czy nikiel. Natomiast ostatnia grupa to m.in. pszenica, kukurydza, cukier, kakao czy kawa.

To pokazuje, że spektrum potencjalnych możliwości dla inwestorów jest bardzo duże i jest w czym wybierać. Co ważne, każdy z surowców i towarów ma swoją indywidualną specyfikę, m.in. sezonowość, korelację z innymi aktywami czy wrażliwość na zawirowania geopolityczne. Dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej warto dokładnie przeanalizować wybrany instrument.

Jak inwestować w surowce?

Inwestorzy, którzy chcą rozpocząć lokowanie swoich oszczędności w surowcach, mają do tego szereg możliwości. Obecnie można realizować różne strategie inwestycyjne, zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Co więcej, to jedna z nielicznych inwestycji, które można fizycznie zmaterializować.

Jedną z popularnych form inwestowania jest nabywanie fizycznie danego surowca. O ile przy surowcach energetycznych czy rolnych byłoby to trudne do zrobienia, tak w przypadku metali szlachetnych jest to jak najbardziej możliwe. W ostatnich latach ta opcja zyskała na popularności ze względu na zawirowania geopolityczne. Posiadanie własnych sztabek czy monet z metalu szlachetnego może dać pewnego rodzaju zabezpieczenie w przypadku konfliktów zbrojnych. Dużym minusem takiego rozwiązania jest jednak przechowywanie oraz jego bezpieczeństwo, szczególnie jeżeli mówimy o większych wolumenach tego surowca.

Dlatego ciekawą alternatywą w przypadku inwestowania średnio- i długoterminowego mogą być ETFy oraz akcje spółek związanych z danym surowcem. W przypadku ETFów mówimy o funduszach notowanych na największych giełdach, które śledzą ceny wybranych surowców i towarów. Co więcej, dają one możliwość lokowania środków nie w jeden upatrzony instrument, a wybrany ich miks. Natomiast w przypadku poszczególnych spółek mówimy o inwestowaniu pośrednim, bowiem ich wyceny nie zależą bezpośrednio od cen surowca, aczkolwiek w dużej mierze determinują ostateczne zyski. W tym przypadku jednak warto przeanalizować spółki nieco szerzej, aby zweryfikować ewentualne ryzyka operacyjne firmy. Co ważne, plusem inwestowania w poszczególne spółki mogą być dywidendy, które mimo nawet długoterminowej pozycji pozwolą na bieżąco czerpać „owoce” tej decyzji.

Inną z możliwości, szczególnie dla inwestorów krótkoterminowych, są inwestycje poprzez CFD (ang. Contracts for Difference). W tym przypadku nie nabywa się wybranego towaru (nie ma więc mowy o dodatkowych kosztach przechowywania), a jedynie handluje się instrumentem pochodnym – kontraktem na różnicę cenową. Jest to o tyle interesująca opcja, że stwarza możliwości zarobku zarówno w przypadku wzrostów cen, jak i ich spadków. Jednakże należy pamiętać, iż jest to klasa produktów wysoce ryzykowna, co jest spowodowane zastosowaniem dźwigni finansowej. Z jednej strony stwarza to możliwość lokowania nawet niewielkich środków przy liczeniu na znacznie większe zyski. Jednakże działa to w obie strony i równie dobrze może to zakończyć się sporymi stratami. Dlatego przy handlu CFD warto rozważyć tzw. zlecenia obronne, czyli Stop Loss i Take Profit, które znacznie usprawniają realizację założonej strategii inwestycyjnej. Więcej na temat szans i zagrożeń CFD na surowce można przeczytać pod linkiem: https://www.xtb.com/pl/edukacja/kontrakty-cfd.

Strategia to podstawa inwestycji w surowce

Jak można było przeczytać w powyższych przykładach, inwestorzy szukający ekspozycji na rynek surowców i towarów mają obecnie wiele możliwości. Dlatego najważniejszym elementem całego procesu inwestycyjnego będzie określenie indywidualnych celów inwestycyjnych, strategii oraz tolerancji na ryzyko. Dopiero w kolejnym kroku powinno się wybrać klasę instrumentów.

Jednakże niezależnie od wybranej strategii, kluczowe jest dokładne zrozumienie mechanizmów działania poszczególnych instrumentów finansowych oraz świadomość związanych z nimi zagrożeń. Należy pamiętać, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, a wyniki historyczne nie gwarantują przyszłych zysków. Zawsze inwestuj odpowiedzialnie, rozważając swoje cele finansowe i kondycję finansową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *