Komunikat Zarządu do Klientów z dnia 11 września 2019 r.
Komunikat dla Klientów ×

Stres u przedsiębiorcy – jak sobie z nim radzić?

Prowadzenie własnej firmy to duża odpowiedzialność. Dodajmy do tego ogrom pracy i brak wypoczynku i otrzymamy receptę na stres. Im więcej stresu tym więcej błędów, nerwów… i jeszcze więcej stresu. Jak przerwać to błędne koło? Jak radzić sobie ze stresem?

 

Stres to choroba

Światowa organizacja zdrowia ogłosiła stres chorobą XXI wieku. Stres nie tylko jest dolegliwością samą w sobie – prowadzi też do innych schorzeń. Niestety, choroby związane ze stresem znajdują się wśród najczęściej diagnozowanych. Wystarczy wymienić nadciśnienie, choroby serca i zaburzenia psychiczne. Nie ma się co oszukiwać – stres wpływa na zdrowie na wielu poziomach. Walka ze stresem to nie tylko dążenie do komfortu, to przede wszystkim dbanie o własne zdrowie.

 

Stres w pracy

Według statystyk światowej organizacji zdrowia, najbardziej stresują nas sprawy rodzinne i praca. To drugie jest bardzo niepokojące. Pracujemy więcej niż śpimy. Przeciętny Polak pracuje przeznacza na sen 6,9 godziny w ciągu doby. Pracownik korporacji pracuje średnio 8,7 godziny. Z kolei przedsiębiorca pracuje około 9,2 godziny dziennie. Oczywiście wiele osób pracuje dodatkowo z domu. Wiele osób nie potrafi też odciąć się od kwestii zawodowych w czasie wolny. Analizujemy sytuację w pracy, myślimy nad rozwiązaniami, albo po prostu… narzekamy.

 

Rynek pracownika

Mimo tzw. rynku pracownika, coraz więcej osób skarży się na stres w pracy. Według raportu ADP, w 2016 roku 22% pracowników etatowych narzekało na stres i związane z nim dolegliwości. W 2017 odsetek ten wzrósł do 27%. Nie zmienia to faktu, że tylko 29% ankietowanych uważa, ze to na tyle istotny czynnik, aby zmienić pracę. Mimo że mamy coraz więcej stresu, trzymamy się wymagającej psychicznie pracy. To recepta na jeszcze więcej nerwów.

Co nas stresuje?

Według badania Indeks Przedsiębiorczości przeprowadzonego przez Tax Care w kwietniu 2019 roku, aż 32% jednoosobowych działalność gospodarczych podaje jako czynniki stresujące:

 • Presję czasu,
 • Dużą odpowiedzialność,
 • Trudną pracę z klientem,
 • Dużą konkurencję i walkę o klienta.

Co ciekawe, tylko 11% jednoosobowych działalności gospodarczych, podaje jako przyczyny niezadowolenia:

 • Nadgodziny,
 • Brak urlopu,
 • Niedogodne godziny pracy,
 • Zmęczenie fizyczne,
 • Ciężka praca,
 • Długotrwałe siedzenie przed komputerem.

 

Przyczyny i objawy stresu

Stres w biznesie może być spowodowany brakiem doświadczenia w zarządzaniu firmą. To nowa sytuacja, w której nie wszyscy czują się komfortowo. Ponadto osoba, która zakłada własną firmę, zazwyczaj pracuje więcej niż etatowiec. To z kolei przekłada się na brak odpoczynku, który jest niezbędny w walce ze stresem. Dodatkowym czynnikiem wzmacniającym stres jest odpowiedzialność za kondycję firmy, która spoczywa bezpośrednio na przedsiębiorcy.

 

Do najczęstszych objawów stresu należą:

 

 • częste bóle i zawroty głowy,
 • osłabiona odporność,
 • bezsenność,
 • niepokój, rozdrażnienie, obniżenie motywacji, koncentracji, kreatywności i umiejętności kojarzenia faktów

Jak sobie radzić ze stresem?

Niestety, nie ma cudownych pigułek na stres. Pierwszym krokiem w walce z napięciem jest natomiast… ograniczenie nerwów. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Często nie mamy wpływu na sytuację, chociaż wciąż się nią przejmujemy. Nie oznacza to, że jesteśmy całkowicie wystawieni na pastwę losu. Na szczęście istnieje niejeden sposób na stres. Chodzi m.in o:

 

Sport – zmniejsza ilość kortyzolu w ciele (hormonu stresu) oraz wyzwala endorfiny (hormon szczęścia).

Sen – człowiek potrzebuje od 7 do 8 godzin regularnego snu. W przeciwnym razie faza snu głębokiego, podczas którego wypoczywamy, jest za krótka lub nie występuje.

Zbilansowana dieta – należy ograniczyć kawę, alkohol oraz tłuste jedzenie.

Relaks – może to być medytacja, spotkania ze znajomymi czy jakakolwiek aktywność, która pozwala przestać myśleć o codziennych obowiązkach.

Analiza problemu – rozpisz swoją sytuację i przemyśl swoją reakcję na nią. Co się stanie w najgorszym przypadku? Czy reakcja jest uzasadniona?

Cisza – przeciążenie zmysłu słuchu negatywnie wpływa na emocje oraz możliwość skupienia się, a to wpływa na poziom koncentracji

Kontakt z naturą – udowodniono, że natura działa na nas kojąco. Ponadto to okazja do uzupełnienia witaminy z grupy D.

 

 

 

Zespół Tax Care

×

Prześlij ten film znajomej osobie:

Anuluj
Poleć film znajomym: