Komunikat Zarządu do Klientów z dnia 11 września 2019 r.
Komunikat dla Klientów ×

Jak wrócić do pracy po urlopie?

Najgorsze w urlopie to powrót do pracy. Wybudzasz się z wakacyjnego letargu i wracasz do codzienny obowiązków. Przebijasz się przez maile. Nie możesz się skupić. W dodatku nie pamiętasz, w którym miejscu projektu skończyłeś pracę. Jak sobie poradzić po urlopie? Poniżej znajdziesz 5 rad!

1. Miękkie lądowanie

Wiele osób próbuje cieszyć się wakacjami tak długo, jak tylko się da. Ba, nie raz wracamy do biura bezpośrednio z lotniska wraz z bagażami. Taka terapia szokowa nie zawsze się sprawdza. Aby uniknąć depresji po powrocie z wakacji, lepiej zadbać o chwilę oddechu. Przykładowo, warto wrócić do domu dzień wcześniej i poświęcić ostatni dzień urlopu na powrót do rzeczywistości. Poświęcenie nawet kilku godzin na domowe obowiązki pozwoli Ci lepiej poradzić sobie z presją powrotu do pracy.

2. Planowanie

A może ułatwić sobie powrót…jeszcze przed wyjazdem? Wbrew pozorom nie jest to wcale głupie. Postaraj się zamknąć wszystkie duże projekty przed wyjazdem i oddeleguj najpilniejsze zadania. Nie ma nic gorszego niż praca nad projektem, który zdążył wyparować Ci z głowy. Ponadto nikt nie zmieni niczego pod Twoją nieobecność. To zmniejszy ryzyko popełnienia błędu!

3. Kupowanie czasu

Najmilsza chwila po urlopie to otworzenie skrzynki mailowej. Zazwyczaj nasz uśmiech blednie wprost proporcjonalnie do liczby nieprzeczytanych wiadomości. Jak przebić się przeze ścianę maili? Skorzystaj z następującego triku: Kiedy ustawiasz autoresponder, może zaznaczyć, że zaczniesz odpisywać na maile dzień po powrocie z urlopu. Przykładowo, jeżeli wracasz 1.10, zacznij odpisywać 2.10. W ten sposób będziesz mógł ustalić hierarchię zadań i zapoznać się ze wszystkimi niuansami. Oczywiście, niektórymi sprawami będziesz musiał zająć się natychmiast!

4. Metoda marchewki

Jak się czujesz, kiedy wracasz do pracy? Czy myślisz sobie, że teraz czekają Cię tylko obowiązki? Nie musi tak być! Zadbaj o rozrywkę po pracy. Możesz np. spotkać się ze znajomymi na kawę lub zaplanować krótki wyjazd za miasto w weekend. Wystarczy tak niewiele, abyśmy nie mieli wrażenia, że wszystko co najlepsze jest już za nami. Z takim nastawieniem powrót do codzienności jest trochę mniej bolesny.

5. Nie obwiniaj się

Nie złość się, jeżeli nie wszystko od razu wychodzi tak jak powinno. Według amerykańskich badaczy, powrót do efektywności sprzed urlopu, który trwał minimum 7 dni, zajmuje od 2 do 3 tygodni. Brzmi strasznie, ale należy również pamiętać, że osoby, które nie korzystają z urlopów są mniej efektywne w pracy. Mało tego, są bardziej narażeni na choroby związane z niewydolnością serca i nadciśnieniem tętniczym.

 

Zespół Tax Care

×

Prześlij ten film znajomej osobie:

Anuluj
Poleć film znajomym: