Komunikat Zarządu do Klientów z dnia 11 września 2019 r.
Komunikat dla Klientów ×

Zmiany podatkowe i prawne w 2019 roku

Poniżej przedstawiamy skrót najważniejszych z punktu widzenia mikroprzedsiębiorców zmian prawnych i podatkowych. Warto się przekonać, czy wpłyną na Twój biznes w 2019 roku.

 

ZUS od przychodów

Od 1 stycznia 2019 roku część przedsiębiorców może korzystać z nowej ulgi w ZUS i opłacać niższe składki na ubezpieczenie społeczne. Niższe, tj. obliczone w proporcji do zeszłorocznych przychodów. Przykładowo, można zaoszczędzić ok. 200 zł miesięcznie przy przychodach rzędu ok. 55 tys. zł. Podstawowe warunki dla ulgi w 2019 r. to:

  1. Prowadzenie firmy w 2018 r. przez minimum 60 dni, tj. podleganie przez taki sam czas pod ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia firmy.
  2. Przychód z 2018 r. na poziomie do 63 tys. zł.
  3. Zawiadomienie ZUS o wyborze ulgi. Zasadniczo termin minął 8 stycznia, ale nie dla wszystkich. Osoby, które wznawiają działalność w 2019 r. lub w trakcie 2019 r. przestaną opłacać składki preferencyjne, będą miały 7 dni na złożenie zawiadomienia.

Zniżka nie dotyczy składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie skorzystają z niej też świeżo upieczeni przedsiębiorcy oraz ci, którzy pracują dla byłego szefa. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Ulga na złe długi w VAT

Przedsiębiorcy mają prawo odzyskać VAT, który zapłacili od sprzedaży, jeśli kontrahent nie reguluje należności przez dłuższy czas. Ten czas skrócił się ze 150 do 90 dni.

To wszystko odbywa się w ramach tzw. ulgi na złe długi. Korzystają z niej wierzyciele nieściągalnych wierzytelności, „których nieściągalność została uprawdopodobniona”. A to oznacza, że dłużnik nie uregulował wierzytelności lub nie pozbył się jej w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od daty, która widnieje na fakturze lub wynika z umowy.

W konsekwencji zmiany wierzyciele będą mogli szybciej korzystnie skorygować podatek. Dłużnicy będą musieli szybciej reagować na swoje długi, bo dla nich skróceniu ulega czas, w którym mogli dokonać niekorzystnej korekty podatku.

Łatwiejsza sukcesja mikrofirmy

Kolejna nowość w przepisach obowiązuje już od 25 listopada 2018 roku, jednak nowy rok to dobra okazja, aby przypomnieć przedsiębiorcom o tym przywileju. Jednoosobowa działalność gospodarcza może teraz płynnie funkcjonować w przypadku śmierci jej właściciela, jeśli ten zgłosi wcześniej w CEIDG i w urzędzie skarbowym zarządcę sukcesyjnego. Samo zgłoszenie jest bezpłatne. W efekcie po śmierci właściciela firmy zostaną utrzymane w mocy kontrakty cywilnoprawne, licencje czy koncesje, umowy o pracę, a zarządca sukcesyjny będzie mógł posługiwać się numerem NIP zmarłego przedsiębiorcy i korzystać z firmowego konta. Zarządcą sukcesyjnym może być ktoś z rodziny przedsiębiorcy, ale nie musi. Zarządca może działać maksymalnie 2 lata od śmierci przedsiębiorcy.

Certyfikat rezydencji

Nowy rok przyniósł dobrą wiadomość dla nabywających m.in. usługi doradcze, księgowe, badania rynku, prawne, reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych od kontrahentów zagranicznych. Obecnie wystarczy kopia certyfikatu rezydencji podatkowej, aby skorzystać z przewidzianych preferencji podatkowych. To spore ułatwienie, bo uzyskiwanie potrzebnego do tej pory oryginału dokumentu było często niemożliwe.

Zaliczenie w koszty pracy małżonka

Jeszcze do końca 2018 r. przedsiębiorca nie mógł wrzucić w koszty działalności wartości pomocy najbliższych członków rodziny. Ten zakaz zniechęcał do zatrudniania krewnych w firmie. Za członków rodziny właściciel firmy musi również odprowadzać wysokie składki ZUS. Efekt był taki, że przedsiębiorcom bardziej opłacało się zatrudniać obce ręce do pracy.
Ten stan rzeczy zmienił się wraz z początkiem 2019 r. Dziś wartość pracy własnej przedsiębiorcy, jego współmałżonka oraz małoletnich dzieci nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, jednak do kosztów mogą trafić wynagrodzenie małżonka i małoletnich dzieci zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, czy na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Wybór formy opodatkowania na 2019

Od 1 stycznia 2019 r., wydłużają się terminy, w których przedsiębiorca składa oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem liniowym, a także ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Znika deadline 20. stycznia. Jeśli właściciel firmy będzie chciał (i mógł) wybrać którąkolwiek z tych form opodatkowania, będzie zawiadamiał o tym fiskusa do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnie pierwszy w roku przychód. Jeśli przychód osiągnie dopiero w grudniu, termin na zawiadomienie upłynie z końcem roku.

Lepiej złożyć takie zawiadomienie nawet w sytuacji, kiedy w 2019 r. kontynuujemy wybór z 2018 r.

Katarzyna Miazek, Tax Care

×

Prześlij ten film znajomej osobie:

Anuluj
Poleć film znajomym: