Komunikat Likwidatora do Klientów z dnia 08 października 2020 r.
Komunikat dla Klientów ×

Zakupy przed rejestracją firmy są kosztem

Umowa o najem biura, oprogramowanie, nowy laptop, zapasy materiałów – nawet jeśli przedsiębiorca zrobił zakupy firmowe przed rejestracją swojej firmy, będzie mógł rozliczyć je w kosztach działalności. Dzięki nim zaoszczędzi na PIT. Nieco inaczej jest z rozliczeniem VAT.

Co do zasady koszt poniesiony na rzecz działalności gospodarczej jest również kosztem podatkowym, który księgowy może odliczyć od uzyskanych przez przedsiębiorcę przychodów. Obciążenie kosztów podatkowych pozwala przedsiębiorcy obniżyć wartość podatku dochodowego wpłacanego na konto fiskusa i przeznaczyć więcej środków na rozwój firmy. Nierzadko zdarza się, że część kosztów trzeba ponieść jeszcze przed faktycznym otwarciem biznesu.

Bez względu na to, czy był on poniesiony przed, czy po rejestracji firmy musi spełnić warunki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). W dużym uproszczeniu do kosztów firmowych można zaliczyć wydatki udokumentowane, dzięki którym firma będzie funkcjonować i które nie zostały wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.

Jakie wydatki poniesione przed rejestracją działalności będą kosztem podatkowym?

Tax Care przedstawia popularne, ogólne wydatki, które mogą pojawić się przed datą rozpoczęcia działalności i które zasadniczo (każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualne) będą mogły trafić do kosztów działalności:

  • zakup wyposażenia (stoły, biurka, krzesła itp.), sprzętu, oprogramowania
  • zakup materiałów i towarów do sprzedaży
  • koszty najmu lokalu
  • koszty remontu lokalu
  • koszty opłat skarbowych
  • koszty rachunku bankowego
  • koszty materiałów reklamowych (ulotki, strona www, papier firmowy, plakaty, banery, gadżet itp.)
  • koszty związane z uprawieniami zawodowymi niezbędnymi do wykonywania działalności (np. elektryk, księgowa).

Uwaga! W przypadku drogich, przekraczających kilka tysięcy złotych wydatków, jakie zostały poniesione przed otwarciem firmy, należy zapoznać się z zasadami amortyzacji.

Z kolei w katalogu wydatków, które z góry nie mogą zostać zaliczone w poczet kosztów firmowych, znajdują się m.in. koszt pracy własnej przedsiębiorcy, jego małżonka i dzieci czy koszty reprezentacji.

Rozliczenie kosztów na podstawie dowodów

Aby księgowy mógł ująć koszty podatkowe w rozliczeniu, przedsiębiorca musi dopilnować, aby wydatki te faktycznie miały odzwierciedlenie w przychodzie firmy. Innymi słowy, muszą być uzasadnione gospodarczo z punktu widzenia np. branży firmy. Przykładowo, tłumacz nie rozliczy w kosztach drogiego, profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Należy też zadbać o odpowiednią dokumentację potwierdzającą zakup. Może być to faktura lub rachunek wystawione na firmę lub imię i nazwisko przyszłego przedsiębiorcy, aczkolwiek nazwa firmy, która w danym momencie jeszcze nie istnieje, nie jest wymagana.

VAT dopiero po rejestracji VAT

Przepisy nie pozbawiają prawa do odliczenia VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją, o ile zakupy będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej opodatkowanej działalności. Jednak samego faktycznego rozliczenia podatku od towarów i usług mogą dokonać wyłącznie podmioty, które wcześniej złożyły wniosek rejestracyjny VAT-R i zostały zarejestrowane jako podatnicy VAT czynni.

Podatek VAT odlicza się z faktur w okresie (miesiącu lub kwartale) ich otrzymania lub w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych. Odliczenie to nie jest możliwe przy zakupach, w przypadku których odliczenia VAT-u zabraniają przepisy. VAT z faktury wystawionej na przyszłego właściciela firmy (jego imię i nazwisko) odlicza się w ramach deklaracji VAT po założeniu działalności. Brakiem numeru NIP nie należy się przejmować, nie jest wymagany. Trzeba jednak pamiętać, że odliczenie nie jest to możliwe, jeśli faktura została wystawiona na inną osobę.

Zespół Tax Care

×

Prześlij ten film znajomej osobie:

Anuluj
Poleć film znajomym: