Komunikat Likwidatora do Klientów z dnia 08 października 2020 r.
Komunikat dla Klientów ×

Kto będzie wysyłać JPK_FA na żądanie?

JPK inne niż JPK_VAT będą wysyłane wyłącznie w razie wątpliwości fiskusa co do przedsiębiorców prowadzących księgowość na komputerze. Wśród nich jest JPK_FA, który – jak wyjaśnia resort finansów – dotyczy zarówno podatników VAT czynnych, jak i zwolnionych. Nieprzekazanie pliku może uderzyć po kieszeni, bo kary zaczynają się od kilkuset, a kończą na milionach złotych.

Od 1 lipca od mikro, małych i średnich firm urząd skarbowy może żądać przekazania mu ksiąg i dowodów księgowych w formie elektronicznej, a dokładniej w formacie jednolitych plików kontrolnych (JPK) – zbiorów danych generowanych z systemów informatycznych. Dotyczy to jednak wyłącznie tych przedsiębiorców, którzy prowadzą księgi i wytwarzają dowody księgowe przy użyciu programów komputerowych.

Obecnie przedsiębiorcom nie narzuca się, w jakiej formie, czy papierowej czy elektronicznej, powinni prowadzić książkę przychodów i rozchodów (KPiR), czy wystawiać faktury. W efekcie można dziś znaleźć firmy, w których faktury wystawia na papierowym bloczku.

Od wspomnianej powyżej swobody wyboru sposobu księgowania w firmie istnieje jeden wyjątek i dotyczy ewidencji zakupu i sprzedaży VAT – w tym momencie każdy czynny podatnik VAT może prowadzić ją wyłącznie w wersji elektronicznej przy użyciu programów komputerowych (art. 109 ust. 8a ustawy o VAT). Stąd wynika powszechność przekazywania JPK_VAT.

JPK_FA a faktury ręczne

Pliki JPK zostały stworzone po to, aby urzędnik szybciej dotarł do księgowań, wobec których ma wątpliwości. Jeśli przedsiębiorca prowadzi przy użyciu programu komputerowego ewidencję dla celów VAT, ale faktury wystawia na papierze, to nie będzie musiał przekazywać na żądanie fiskusa elektronicznego zestawienia faktur, tj. JPK_FA.

Segregator przedłuża kontrolę

W takich sytuacjach organy podatkowe podczas kontroli będą żądały jedynie dokumentów papierowych. Pliku JPK_FA nie trzeba generować na żądanie organu podatkowego także wtedy, gdy podatnik prowadzi księgi podatkowe w postaci elektronicznej, a papierowe zarchiwizowane faktury  przyjmują formę skanów. Skan dokumentu nie jest dowodem księgowym w formie struktury JPK.

Gromadzenie dokumentów papierowych oznacza jednak, że w razie wątpliwości fiskusa wyjaśnienie sprawy pochłonie znacznie więcej pracy. Dane elektroniczne w zestawieniu z papierem pozwalają zaoszczędzić czas – zarówno urzędnika, jak i przedsiębiorcy.

Czy Excel jest programem komputerowym?

Czy w oczach urzędnika wystawianie faktur w Excelu oznacza wystawianie ich przy użyciu programu komputerowego, a co za tym idzie obliguje do JPK_FA? W rozmowie telefonicznej z Tax Care, Krajowa Informacja Skarbowa podała, że ustalenie definicji programu komputerowego jest w toku – resort finansów ma niebawem ustosunkować się do tej kwestii.

Z pewnością natomiast przedsiębiorca będzie musiał wysyłać JPK_FA na żądanie, jeśli faktury wystawia za pomocą dedykowanego programu do księgowości, fakturowania lub przez internet (chmurę). – Ponieważ wysyłka struktur JPK na żądanie dotyczy każdego przedsiębiorcy, który prowadzi księgowość na komputerze, automatycznie zaczęła obowiązywać klientów biur rachunkowych – mówi Joanna Foks-Anyszewska, Project Manager ds. rozwoju systemu w Departamencie Produktów, Tax Care. Na szczęście na rynku dostępne są bezpłatne platformy do wystawiania faktur, w dodatku zintegrowane z oprogramowaniem księgowym, które pozwalają wygenerować JPK_FA wygodnie i bez stresu.

JPK_FA a zwolnienie z VAT

Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na zapytanie Tax Care wynika, że w JPK_FA muszą znaleźć się te faktury, które zostały wystawione zgodnie z art. 106e ustawy o VAT. To wskazuje na to, że JPK_FA obowiązuje każdego podatnika VAT. – Każdy, kto wystawia fakturę w formie elektronicznej, musi zapewnić generowanie JPK_FA. Nie ma znaczenia, czy jest to podatnik czynny, zwolniony, zarejestrowany czy też nie – mówi Joanna Foks-Anyszewska, choć dodaje, że nadal jednak brakuje oficjalnego stanowiska resortu w tej sprawie.

Jeśli zatem przedsiębiorca zwolniony wystawi e-fakturę, nawet jedną w miesiącu, będzie musiał wygenerować JPK_FA w razie żądania fiskusa. Jak jednak nie raz podkreślał resort finansów, fiskus ma używać plików kontrolnych racjonalnie.

Konsekwencje nie przesłania

JPK na żądnie ma charakter informacji podatkowej. Przedsiębiorcy, który jej nie przekazuje, grożą sankcje karno-skarbowe. Jeśli nie udostępni JPK w wyznaczonym terminie (określonym w prawidłowym wezwaniu) może zostać ukarany karą porządkową w wysokości do 2 800 zł. Natomiast w przypadku, kiedy firma lekceważy obowiązek i uchyla się od niego, takie zachowanie może zostać uznane za wykroczenie lub nawet przestępstwo skarbowe – w zależności od okoliczności może skończyć się mandatem do 4 200 zł, karą pieniężną do 42 tys. zł nałożoną wyrokiem sądu, a nawet kilkumilionową karą pieniężną za przestępstwo skarbowe.

Joanna Foks-Anyszewska zwraca też uwagę, że mówimy o przepisach, które zaczęły obowiązywać od 1 lipca. – To oznacza, że obowiązek JPK_FA będzie dotyczył wyłącznie dokumentów wystawianych po tym terminie – komentuje. W zasadzie pierwszych żądań należy się spodziewać na przełomie sierpnia i września, a dokładnie po 25. sierpnia, kiedy upłynie termin złożenia deklaracji VAT za lipiec.

Katarzyna Miazek, Tax Care

×

Prześlij ten film znajomej osobie:

Anuluj
Poleć film znajomym: