Komunikat Zarządu do Klientów z dnia 11 września 2019 r.
Komunikat dla Klientów ×

Jak założyć firmę przez Internet?

Myślisz o rozpoczęciu własnej działalności, ale obawiasz się kolejek w urzędach? Załóż firmę przez Internet. Najpierw zgromadź wszystkie niezbędne informacje i dokumenty, a następnie usiądź przed komputerem.

 

Rejestracja firmy przez Internet

 

Aby zarejestrować firmę przez Internet, musisz posiadać:

 

 • kwalifikowany podpis elektroniczny potwierdzony certyfikatem (wymaga zakupu odpowiedniego urządzenia i potwierdzenia swojej tożsamości np. w kancelariach notarialnych) lub
 • profil zaufany ePUAP (wymaga zarejestrowania na stronie www.pz.gov.pl i potwierdzenia tożsamości w odpowie punkcie potwierdzającym, np. w banku lub urzędzie. Możesz go również potwierdzić podpisem certyfikowanym, bądź założyć przez konto bankowe).

 

Możesz też złożyć anonimowy wniosek przez Internet (wówczas na swój e-mail otrzymasz specjalny kod) i w ciągu siedmiu dni zweryfikować tożsamość w Urzędzie Gminy. Tam podpiszesz finalny wniosek.

Zakładanie firmy przez Internet krok po kroku:

 

 • Po wejściu na stronę https://prod.ceidg.gov.pl przejdź do zakładki: złóż wniosek CEIDG, po lewej stronie wybierz zakładkę: „Załóż działalność gospodarczą”, a następnie na stronie głównej „Zaloguj się”. Po wyświetleniu się strony „Załóż nowe konto”).
 • Zarejestruj się na stronie i wybierz sposób potwierdzenia tożsamości.
 • Na stronie „Załóż działalność gospodarczą” zobaczysz (zaznaczone już) pola, które dotyczą sposobu przygotowania wniosku:

Wstępne przygotowanie danych – Nowy wniosek

Sposób przygotowania wniosku – Przygotuj wniosek wypełniając formularz (Możliwość dołączenia dodatkowych zgłoszeń do ZUS)

Dodatkowe opcje – Brak

 

 • Wypełnij wniosek CEIDG-1 przez Internet. Przy niektórych rubrykach znajdziesz podpowiedzi, co w nie wpisać.
 • Jeżeli we wniosku CEIDG-1 zaznaczysz, że nie posiadasz NIP i REGON, dostaniesz je automatycznie na adres e-mail w ciągu siedmiu dni bez dodatkowych formalności.
 • Do wniosku możesz dołączyć formularze ZUS; jeśli ich nie złożysz wraz z wnioskiem, musisz to zrobić samodzielnie w ciągu siedmiu dni od dnia rozpoczęcia działalności. Zrobisz to w urzędzie lub przez zus.pl
 • Jeżeli chcesz lub musisz zostać płatnikiem podatku VAT, możesz dołączyć do wniosku CEIDG-1, formularz rejestracyjny VAT-R.
 • Podpisz wniosek profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym (lub wyślij anonimowo, a następnie podpisz go w Urzędzie Gminy). O tym, że wniosek został dostarczony, świadczy Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które otrzymasz na adres e-mail.

 

 

Na co zwrócić uwagę wypełniając formularz CEIDG-1?

 

Kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)

 

Zakładając działalność musisz określić branżę, w jakiej planujesz prowadzić działalność. Zrobisz to w oparciu o kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). W przyszłości, zmiana rodzaju działalności będzie oznaczać zmianę kodu i aktualizację wniosku do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej.

 

Nazwa i siedziba firmy

 

Trzeba wybrać nazwę firmy – będzie to imię i nazwisko przedsiębiorcy, możesz jednak ustalić nazwę dodatkową.  Jeżeli przedsiębiorca świadczy np. usługi o charakterze mobilnym – nie ma obowiązku podawania miejsca prowadzenia działalności (obowiązkowe jest podanie jedynie adresu do doręczeń).

Jeżeli chcesz podać adres firmy (prowadzenia działalności), zastanów się, czy siedziba będzie w mieszkaniu, czy w wynajętym lokalu. Musisz dysponować tytułem prawnym do tego lokalu (np. umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego czy np. też umowa: dzierżawy, najmu lub użyczenia).

 

Sposób opodatkowania

 

Musisz wybrać sposób rozliczania się z fiskusem. Do wyboru masz rozliczenie:

 • według skali podatkowej (18 proc, 32 proc.),
 • według 19 proc. stawki liniowej,
 • ryczałtem,
 • na podstawie karty podatkowej.

 

Konto firmowe

 

Można założyć odrębne konto firmowe lub korzystać z własnego. Aby założyć konto, potrzebne są: dowód osobisty, zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej, zaświadczenie o nadania numerów NIP i REGON oraz pieczęć firmowa.

 

Uwaga! Dokonywanie transakcji za pośrednictwem rachunku bankowego musi mieć miejsce zawsze, gdy wartość transakcji przekracza 15 tys. zł, a stroną jest inny przedsiębiorca.

 

×

Prześlij ten film znajomej osobie:

Anuluj
Poleć film znajomym: