Komunikat Zarządu do Klientów z dnia 11 września 2019 r.
Komunikat dla Klientów ×

Do czego służą kody PKD?

Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność, musi wybrać branżę, w której planuje rozwijać swój biznes. Musi to zrobić w oparciu o kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Dotyczy to zarówno osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółek. W jaki sposób znaleźć odpowiedni kod? Co jeśli firma zmieni zakres działalności?

 

Sekcje, działy i klasy

Zarówno przy rejestracji jednoosobowej firmy, jak i spółki, np. z.o.o. czy S.A., należy podać kody PKD. W obydwu przypadkach, kody można zmienić w trakcie prowadzenia działalności. Ile kodów PKD należy podać?

  • Przy rejestracji działalności w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) musisz podać jeden kod główny oraz kody działalności dodatkowej. Możesz podać tyle kodów, ile chcesz. Ograniczeniem są tylko koncesje lub uprawnienia do niektórych czynności.
  • Przy rejestracji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) możesz podać maksymalnie 10 kodów.

PKD ma strukturę wielopoziomową, która zaczyna się od sekcji ogólnych, takich jak rolnictwo, budownictwo, transport, handel hurtowy, edukacja, reklama i badania rynku. Każda z sekcji dzieli się na działy, te z kolei na grupy, klasy, aż do podklas. System umożliwia szczegółowe dookreślenie ram Twojej działalności.

Wybór kodu PKD a działalność

Jak dokonać wyboru? Jeżeli zamierzasz np. otworzyć bar, powinieneś wybrać sekcje I, a następnie – przechodząc na kolejny poziom zestawienia – doprecyzować charakter działalności. Czy będzie to placówka stała, samodzielnie przygotowująca i serwująca wszystkie potrawy i napoje, czy może będzie korzystać z cateringu? Być może planujesz rozpoczęcie działalności transportowej. W takim wypadku wybierzesz sekcję H  – transport i gospodarka magazynowa. Następnie musisz wybrać rodzaj transportu i określić, czy będzie to np. transport towarów czy transport pasażerski. Na kolejnym poziomie sprecyzujesz, czy będą to np. podmiejskie przewozy pasażerskie, taksówki osobowe czy może wynajem samochodów z kierowcą.

Jeśli masz problem z ustaleniem właściwego kodu, pomocna może okazać się strona GUS. Znajdziesz tam m.in. wyjaśnienia poszczególnych sekcji kodzików. Możesz też skierować wniosek do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Musisz w nim szczegółowo opisać przedmiot działalności, urzędnicy pomogą Ci ustalić kod PKD. Odpowiedź otrzymasz w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – w ciągu dwóch miesięcy.

Aktualnie obowiązującą wersją Polskiej Klasyfikacji Działalności jest ta zwana PKD 2007.

Zmiana kodu PKD

W trakcie prowadzenia działalności, używając kodów PKD możesz za darmo:

  • rozszerzyć zakres działalności – jeśli dodasz nowe kody,
  • zawęzić zakres działalności – jeśli wykreślisz kody,
  • zgłosić zmianę profilu działalności – jeśli zmienisz kod podstawowy lub dodatkowy.

Zmiany musisz zgłosić w KRS lub w CEIDG ciągu siedmiu dni od ich wprowadzenia.

Zgłoszenie zmian kodu PKD w Krajowym Rejestrze Sądowym nie musi się wiązać ze zmianą umowy spółki, aktu założycielskiego czy statutu pod warunkiem, że przedmiot działalności danej spółki wynika z dokumentów. Dotyczy to spółek jawnych, partnerskich, komandytowych, komandytowo-akcyjnych, akcyjnych oraz z ograniczoną odpowiedzialnością.

×

Prześlij ten film znajomej osobie:

Anuluj
Poleć film znajomym: